Zapraszamy:

pn-pt - 9.00-18.00
sobota - 8.00-14.00

bpmonki@wp.pl

85 716 27 43

„Ale o co Ci chodzi?”

16 października odbyły się warsztaty z komunikacji werbalnej, pod hasłem, "Ale o co Ci chodzi ?". Wzięli w nich udział słuchacze UTW i klasa IIc z LO z Martą Wiercioch.Zajęcia prowadziła Urszula Smoktunowicz- polonistka, dziennikarka, poetka. Spotkanie rozpoczęło się wypełnieniem ankiet, które były bazą do dalszej rozmowy. Po krótkim wstępie o samym znaczeniu słowa komunikacja, rozmawialiśmy o następujących zasadach:

 
  1. Zasada pierwsza: uprzejmość (moc magicznych słów „proszę”, „dziękuję”, „przepraszam”)

  2. Zasada druga: mówimy wprost (tak/nie), unikamy niejasności (przykładowo: „trzeba coś zrobić”, „takich jabłek się nie kupuje”, „tak się nie kroi marchewki”, „czy nie miałabyś ochoty...” itd.)

  3. Zasada trzecia: samokontrola (ważymy słowa, nie zadajemy zbyt bezpośrednich i niestosownych pytań; unikamy rozmów, kiedy targają nami silne emocje)

  4. Zasada czwarta: dążymy do porozumienia (przykłady fraz, które do porozumienia nie prowadzą: „ty nic nie rozumiesz!”, „domyśl się”, „z tobą jak z dzieckiem”)

  5. Zasada piąta: nie dajemy się zmanipulować (manipulacja w reklamie, manipulacja w mediach; „promocje” – np. parafarmaceutyki, pokazy garnków i kołder, oferty przez telefon; metoda „na wnuczka”, metoda „na siwego”;)

Rozmawialiśmy również o języku kampanii wyborczej, niestety do żadnych budujących wniosków nie doszliśmy. Na następnych warsztatach przyjrzymy się bliżej naszym rozmowom, dlaczego tak trudno jest nam czasami porozumieć się z najbliższymi.

Wiesława Filipkowska

Wszelkie prawa zastrzeżone, kopiowanie materiałów zawartych na stronie niezgodnie z licencją Biblioteki Publicznej w Mońkach jest zabronione.
Projekt i wykonanie: strony internetowe Mońki | Na silniku: windu.org