Zapraszamy:

pn-pt - 9.00-18.00
sobota - 8.00-14.00

bpmonki@wp.pl

85 716 27 43

Czerwiec 2017

"Sekretne życie drzew"

Na omawianie ww tytułu autorstwa Petera Wohllebena umówiłyśmy się na działce leśnej u jednej z uczestniczek DKK. Otaczały nas piękne świerki i sosny, w powietrzu czuć było olejki eteryczne. Mamy nadzieję, że drzewa nie musiały wymieniać między sobą sygnałów świadczących o zagrożeniu. Nie miałyśmy ochoty na młode pędy, dostałyśmy kawę i herbatę, i tak jak drzewa to też lubią, dużo cukru w atrakcyjnych postaciach ciast i ciasteczek. Książka była jak wejście na nieznany obszar, wróciły wspomnienia- co mówiła babcia, na co zwracał uwagę dziadek. Nasi przodkowie byli chyba bardziej świadomi i bardziej związani z przyrodą, czuli się jej częścią, nie panami. Obserwowałyśmy jak rośliny opanowują kolejne obszary, jak rodzime gatunki zgodnie rosną, a  gatunki parkowe, które Ela próbowała tu posadzić walczą o życie. Szukałyśmy dziupli i innych śladów ptaków. Był to las gospodarczy, więc nie mogłyśmy obserwować zbyt wielu naturalnych procesów butwienia i wzrastania nowych sadzonek na prochach pradziadków, ale nawet w tak krótkim czasie dało się poczuć moc lasu, jego różnorodność i możliwości adaptacyjne. Wróciły literackie skojarzenia-Pani Bożena zacytowała fragmenty "Pana Tadeusza"- "Drzewa moje ojczyste![...]

Pomniki nasze! ileż co rok was pożera

Kupiecka lub rządowa, moskiewska siekiera!

Nie zostawia przytułku ni leśnym śpiewakom,

Ni wieszczom, którym cień wasz tak miły jak ptakom.

Jak widać czasy się zmieniły, problemy zostały. Przypomniałyśmy "Wysokie drzewa" Leopolda Staffa, Kasprowicza, Poświatowską, baobaba, będącego schronieniem dla Stasia i Nel, lub stanowiącego zagrożenie w "Małym Księciu". Drzewa są często symbolem godzenia się z losem, odrodzenia. Jak pisał włoski eseista Guido Ceronetti – „Drzewa nie są zielenią: to nasi starsi bracia unieruchomieni”. I w tak pięknym miejscu to było czuć. Dziękujemy Pani Elu.

Wiesława Filipkowska

Wszelkie prawa zastrzeżone, kopiowanie materiałów zawartych na stronie niezgodnie z licencją Biblioteki Publicznej w Mońkach jest zabronione.
Projekt i wykonanie: strony internetowe Mońki | Na silniku: windu.org