Zapraszamy:

pn-pt - 9.00-18.00
sobota - 8.00-14.00

bpmonki@wp.pl

500 102 176, 85 716 27 43

Głodni wiedzy

16 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Żywności i Walki z Głodem - w związku z tym uczniowie klas 4-8 SP w Boguszewie wzięli udział w grze terenowej pt. "Głodni wiedzy". Została ona zorganizowana w ramach programu "Globalnie w bibliotekach". 
"Głodni wiedzy" to gra terenowa skupiona wokół tematu żywności i głodu. Uczestnicy poprzez wykonywanie zadań zdobywają wiedzę dotyczącą problemu głodu, miejsc jego występowania oraz skali zjawiska. Gra mobilizuje do podjęcia działań, na rzecz rozwiązywania problemu głodu na świecie. Zadaniem dzieci było m.in. dopasowanie liczb do podstawowych informacji na temat zjawiska głodu; ułożenia obrazu przedstawiającego jeden z największych kryzysów humanitarnych na świecie - wojnę w Syrii; wcielenie się w rolę farmerów, którzy zmuszeni są bronić swojej ziemi czy produkowanie ananasów na plantacji. Za każde poprawnie wykonane zadanie uczestnicy otrzymywali pieniądze w walucie foodmiles, które po każdej rundzie mogli zainwestować na giełdzie żywnościowej. W rezultacie mogli pomnożyć lub stracić obstawione pieniądze. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni słodkim upominkiem, a zwycięzcy książką. 
Po grze uczestnicy wiedzą, że na świecie występuje zjawisko głodu, jaka jest jego skala i w jakich obszarach świata jest ona największa; potrafią zidentyfikować kilka przyczyn głodu; umieją wskazać konsekwencje niedożywienia dla rozwoju człowieka; są przekonani, że mogą działać, aby tą sytuację zmienić.

Dziękuję pani Bernadetcie Olszewskiej i pani Ewelinie Torebko za pomoc w przeprowadzeniu gry.

Mateusz Olechno

Wszelkie prawa zastrzeżone, kopiowanie materiałów zawartych na stronie niezgodnie z licencją Biblioteki Publicznej w Mońkach jest zabronione.
Projekt i wykonanie: strony internetowe Mońki | Na silniku: windu.org