Zapraszamy:

pn-pt - 9.00-18.00
sobota - 8.00-14.00

bpmonki@wp.pl

85 716 27 43

Listopad 2016

Podczas listopadowego spotkania omawialiśmy książkę Zośki Papużanki pt. „On”, zarekomendowaną przez nasze koleżanki z knyszyńskiego DKK. Główny bohater powieści, nazwany Śpikiem (ponieważ kapało mu z nosa), to szkolna oferma, ośmieszany i wykorzystywany przez kolegów, ale przez matkę, pomimo wszystkich problemów, kochany miłością bezwarunkową. Śpik dorasta w Krakowie lat 80  XX wieku, w czasach PRL-u, kiedy wszystko jest jednakowe i podobne – takie same ubrania, przedmioty czy mieszkania. On jednak jest „inny” – nierozgarnięty, brzydki i dziwny, ale jednocześnie pogodny. Papużanka, jak mało który autor, świetnie sobie radzi z tak trudnymi tematami jak odrzucenie czy wyobcowanie. Świetnie potrafi opisać szarość i zwyczajność.

Nasi klubowicze różnie oceniali powieść Zośki Papużanki. Jednym się podobała, innym nie. Ale wszystkich wzruszył powrót do szarych peerelowskich czasów, o których często nie chcemy pamiętać.

Katarzyna Grzegorczyk

Wszelkie prawa zastrzeżone, kopiowanie materiałów zawartych na stronie niezgodnie z licencją Biblioteki Publicznej w Mońkach jest zabronione.
Projekt i wykonanie: strony internetowe Mońki | Na silniku: windu.org