Zapraszamy:

pn-pt - 9.00-18.00
sobota - 8.00-14.00

bpmonki@wp.pl

85 716 27 43

Luty 2016

„Życie w słoiku. Ocalenie Ireny Sendler” Jacka Mayera, amerykańskiego pisarza i lekarza pediatry, to opowieść o trzech uczennicach z Kansas, które przygotowując projekt na Dzień Historii Narodowej odkryły zapomnianą w Polsce bohaterkę Holocaustu – Irenę Sendler. Przygotowały i wystawiły sztukę teatralną inspirowaną jej życiem. „Życie w słoiku”, bo tak brzmiał tytuł przedstawienia, po inauguracji w szkole w Kansas pokazywane było w Nowym Jorku, Los Angeles i Montrealu. Dotarło też do Polski. O Irenie Sendler zrobiło się głośno. Jej historia poruszała i porusza ludzi na całym świecie. Wszyscy dowiedzieli się o wielkich czynach Polki, chociaż ona sama nie uważała się za bohaterkę. O swoich dokonaniach mówiła :  „Co ja robiłam to nie było nadzwyczajne. To była zwykła rzecz. Byłam tylko przyzwoita”. Książka Jacka Mayera to lektura ,w której mieszają się strach, cierpienie, ból i złość. Wśród naszych klubowiczów wywołała wiele skrajnych emocji.

                                              

Podczas naszego lutowego spotkania DKK omawialiśmy też książkę pt. „Tańczące niedźwiedzie” Witolda Szabłowskiego – reportera „Gazety Wyborczej”, laureata wielu liczących się nagród. Są to reportaże dotyczące krajów, w których panował komunizm, reportaże pokazujące reakcję na wolność, na nowe problemy, z którymi tak naprawdę trudno poradzić. Publikację Witolda Szabłowskiego czyta się znakomicie. Uczestnicy spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki uznali obie omawiane lektury za godne polecenia.

Katarzyna Grzegorczyk

Wszelkie prawa zastrzeżone, kopiowanie materiałów zawartych na stronie niezgodnie z licencją Biblioteki Publicznej w Mońkach jest zabronione.
Projekt i wykonanie: strony internetowe Mońki | Na silniku: windu.org