Zapraszamy:

pn-pt - 9.00-18.00
sobota - 8.00-14.00

bpmonki@wp.pl

85 716 27 43

Styczeń 2016

Na pierwszym w tym roku, styczniowym, spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki omawialiśmy książkę norweskiego pisarza Larsa Saabye Christensena pt. „Odpływ”. Powieść składa się z trzech części, które wbrew pozorom łączą się ze sobą. Bohaterem pierwszej, zatytułowanej Błystka jest Funder, piętnastoletni chłopak, zwany też Chaplinem, spędzający wraz z matką lato 1969 roku w Nesodden. Są to wyjątkowe wakacje, podczas których wszyscy czekają na lądowanie człowieka na Księżycu, a główny bohater po raz pierwszy zakochuje się i próbuje napisać wiersz.

W drugiej części pt. Pośrednik przenosimy się do roku 2000, do amerykańskiego miasteczka Karmach, gdzie w dziwny sposób liczba tragicznych wypadków wzrasta w ogromnym tempie. Dlatego zostaje zatrudniona osoba, zwana pośrednikiem, która przekazuje złe wieści poszkodowanym rodzinom. Posadę tę otrzymuje Frank Farelli, człowiek, który w rezultacie kojarzy się ze złym losem.

W trzeciej części, Epilogu, znowu pojawia się Funder. Jest już człowiekiem po pięćdziesiątce, przechodzi załamanie nerwowe i próbuje zrobić porządek w swoim życiu.

To, co najbardziej podkreślali nasi uczestnicy spotkania DKK, po przeczytaniu „Odpływu”, to świetny styl Larsa Saabye Christensena. Nic dziwnego, że niektórzy z nich sięgnęli po „Półbrata” - inną powieść tego norweskiego autora.

Katarzyna Grzegorczyk
Wszelkie prawa zastrzeżone, kopiowanie materiałów zawartych na stronie niezgodnie z licencją Biblioteki Publicznej w Mońkach jest zabronione.
Projekt i wykonanie: strony internetowe Mońki | Na silniku: windu.org