Zapraszamy:

pn-pt - 9.00-18.00
sobota - 8.00-14.00

bpmonki@wp.pl

500 102 176, 85 716 27 43

Światowy Dzień Mokradeł

W tym roku Światowy Dzień Mokradeł będziemy obchodzić pod hasłem: „Mokradła dbają o wodę”. Jest to okazja by podkreślić powiązania pomiędzy wodą a mokradłami. Na całym świecie dobry stan mokradeł i ich mądre użytkowanie ma kluczowe znaczenie w ochronie zasobów wodnych dla przyrody i ludzi. Dobry stan mokradeł ma wpływ na zachowanie różnorodności świata roślin i zwierząt. Ponadto mokradła mają duże znaczenie dla gospodarki człowieka: oczyszczają wodę, zapobiegają powodziom i suszom.
Dzień Mokradeł tradycyjnie na całym świecie obchodzony jest 2 lutego. Tego dnia w 1971 roku w mieście Ramsar nad brzegiem Morza Kaspijskiego w Iranie została podpisana konwencja ramsarska. Ta umowa międzynarodowa, zawarta przez 163 państwa (na początku było ich tylko 18), dotyczy ochrony najcenniejszych w skali świata obszarów wodno-błotnych ważnych zwłaszcza dla ptactwa wodnego. Takich miejsc jest na świecie 2062. W Polsce mamy 13 obszarów wpisanych na listę konwencji RAMSAR. Są to parki narodowe: Biebrzański, Narwiański, Poleski, Słowiński, Ujście Warty i Wigierski, rezerwaty przyrody na Mazurach: Jezioro Łuknajno, Jezioro Karaś, Jezioro Drużno i Jezioro Siedmiu Wysp, ponadto Stawy Milickie w Dolinie Baryczy (w województwie dolnośląskim), rezerwat przyrody Jezioro Świdwie (w województwie zachodniopomorskim) oraz subalpejskie torfowiska w Karkonoszach.
Wszelkie prawa zastrzeżone, kopiowanie materiałów zawartych na stronie niezgodnie z licencją Biblioteki Publicznej w Mońkach jest zabronione.
Projekt i wykonanie: strony internetowe Mońki | Na silniku: windu.org