Zapraszamy:

pn-pt - 9.00-18.00
sobota - 8.00-14.00

bpmonki@wp.pl

500 102 176, 85 716 27 43

"W sześćdziesiąt minut dookoła popkulturowych światów. Wycieczka all inclusive z przewodnikiem"

20 marca odbyło się spotkanie z Jakubem Ćwiekiem – polskim pisarzem  poszukującym. Jest on zafascynowany popkulturą, jej symbolami i mitami, co ma silne odbicie w jego twórczości literackiej. Jest opiekunem grupy teatralnej, adaptuje i reżyseruje sztuki, gra w nich, prowadzi warsztaty literackie, wygrał konkurs, w którym główną nagrodą było spotkanie z Bruce'em Willisem. Podróżował przez USA , plonem tej wyprawy jest książka "Przez Stany POPświadomości". Występuje jako stand-uper. Autor cyklu "Kłamca", "Chłopcy", zbioru opowiadań "Drobinki nieśmiertelności". Ostatnia książka to "Bezpański. Ballada o byłym gliniarzu" (2018; współautor – Adam Bigaj). Sam autor mówi o sobie -gawędziarz, opowiadacz- kocha dobre historie, których początek tkwi nieraz w jednym obrazie, zasłyszanym zdaniu, przedmiocie leżącym w nietypowym miejscu.

Na spotkaniu zastanawialiśmy się nad rolą popkultury we współczesnym świecie, autor mówił o pewnych schematach, które ciągle obowiązują w sztuce, np. motyw Romea i Julii, Makbeta. Prześledziliśmy rozwój filmu od westernu, poprzez film sensacyjny do X-mena, czy Spidermana. Forma zmienia się wraz z rozwojem techniki i percepcją odbiorców, ale treść, czyli walka dobra ze złem pozostaje ta sama. Autor bronił pojęcia popkultury, choć mówił też o zagrożeniach wynikających z tworzenia pod publikę. Ideałem byłaby twórczość , która zdobywa pewną popularność, ale ma też moc zmieniania nieco gustów. Tak naprawdę to odbiorcy decydują o poziomie naszej kultury i sztuki. I szkoda by było, żeby ciągle aktualne było : "Mnie się podobają melodie, które już raz słyszałem. Po prostu. No… To… Poprzez… No reminiscencję. No jakże może podobać mi się piosenka, którą pierwszy raz słyszę". To samo dotyczy literatury, filmu, muzyki. Nie bójmy się poznawać nowych rzeczy, tak jak to czynią słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Wiesława Filipkowska

Wszelkie prawa zastrzeżone, kopiowanie materiałów zawartych na stronie niezgodnie z licencją Biblioteki Publicznej w Mońkach jest zabronione.
Projekt i wykonanie: strony internetowe Mońki | Na silniku: windu.org