Zapraszamy:

pn-pt - 9.00-18.00
sobota - 8.00-14.00

bpmonki@wp.pl

500 102 176, 85 716 27 43

Wrzesień 2018

Pierwszą lekturą, która omawialiśmy po wakacyjnej przerwie była powieść amerykańskiej pisarki Sarah McCoy zatytułowana „Dzieci Kartografa”. Autorka snuje dwa wątki. Przedstawia jednocześnie przeszłość i współczesność. I pomimo, że dzieli je wiele lat, to w rezultacie łączą się w jedną całą opowieść. Główna bohaterka Sarah Brown, córka słynnego abolicjonisty Johna Browna, podobnie jak jej ojciec pomaga niewolnikom z Południa w ucieczce na Północ. Rysuje tajemne mapy, posługuje się specjalnym kodem, który umieszcza między innymi na lalkach. Jedną z nich, po latach, odnajduje w swojej piwnicy Eden. Losy obu bohaterek, chociaż tak od siebie odległe, mówią o tych samych wartościach jakimi są: miłość, rodzina, poświęcenie.

Z przyjemnością przeczytaliśmy „Dzieci Kartografa” i wcale nie byliśmy zdziwieni, gdy któryś z naszych klubowiczów nazwał to dzieło literacką perełką. Za jeden z piękniejszych cytatów z książki uznaliśmy ten, który mówi, że „nasze drogi, losy, decyzje, dzieje, przeznaczenia, łączą się i krzyżują na jednej gigantycznej mapie świata”.

Katarzyna Grzegorczyk

Wszelkie prawa zastrzeżone, kopiowanie materiałów zawartych na stronie niezgodnie z licencją Biblioteki Publicznej w Mońkach jest zabronione.
Projekt i wykonanie: strony internetowe Mońki | Na silniku: windu.org