Zapraszamy:

pn-pt - 9.00-18.00
sobota - 8.00-14.00

bpmonki@wp.pl

500 102 176, 85 716 27 43

„Stanisław Żółkiewski i Jan Sobieski - dwaj wielcy wodzowie XVII wieku”.

W czwartek 05.06.2014 r  o godzinie 17.30 w Bibliotece Publicznej w Mońkach odbył się wykład dr hab., profesora UwB Jerzego Urwanowicza pt.: „Stanisław Żółkiewski i Jan Sobieski  - dwaj wielcy wodzowie XVII wieku”.

Profesor Jerzy Urwanowicz jest wieloletnim pracownikiem naukowym Filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku i Uniwersytetu w Białymstoku. W pracy naukowej zajmuje się dziejami politycznymi, ideologią, ustrojem i wojskiem Rzeczypospolitej Obojga Narodów w XVI i XVII wieku.

Profesor w ciekawy sposób opowiedział przybyłym o Żółkiewskim i jego prawnuku Sobieskim – królu polskim. Nie sposób było omówić wszystkiego na ich temat, a więc wybrane zostały ciekawsze fragmenty ich biografii z uwzględnieniem u Żółkiewskiego bitwy pod  Kłuszynem i Cecorą, a u Sobieskiego dowodzenia bitwą pod Chocimiem i Wiedniem. Opowieść była przeplatana ciekawostkami z tego okresu. Na koniec padło kilka pytań, zwłaszcza odnośnie pobytu naszych wojsk w Moskwie.

Anna Bielińska  

Wszelkie prawa zastrzeżone, kopiowanie materiałów zawartych na stronie niezgodnie z licencją Biblioteki Publicznej w Mońkach jest zabronione.
Projekt i wykonanie: strony internetowe Mońki | Na silniku: windu.org