Zapraszamy:

pn-pt - 9.00-18.00
sobota - 8.00-14.00

bpmonki@wp.pl

500 102 176, 85 716 27 43

Styczeń 2019

"Wspomnienie o Cecylii, smutnej królowej"- Janina Lesiak.

Janina Lesiak, emerytowana polonistka podjęła się udanej próby sportretowania polskiej królowej Cecylii Renaty Habsburżanki- żony Władysława IV.

Akcja powieści toczy się w Wilnie, w ciągu trzech ostatnich dni życia królowej. Jej 16 lat starszy mąż był dobrym władcą i wykształconym człowiekiem, ale małżeństwo było zawarte tylko ze względów politycznych. Królowa musiała porzucić swój kraj i rodzinę, otaczali ją obcy jej ludzie. Urodziła syna, przeżyła śmierć córki miesiąc po porodzie. Jedyną jej pociechą była sztuka, ale nie tego oczekiwała od życia młoda kobieta- żona jednego z potężniejszych władców w Europie.

Książka okazała się być strzałem w dziesiątkę. Przez setki lat pomijano i pomniejszano rolę kobiet, nawet tych na szczytach władzy , znamy postaci królów, niewiele natomiast wiemy o otaczających ich kobietach. Janina Lesiak podjęła się udanej próby sportretowania niektórych postaci. Książka omawiana na DKK stała się inspiracją do sięgnięcia po inne pozycje tej autorki.

Wszelkie prawa zastrzeżone, kopiowanie materiałów zawartych na stronie niezgodnie z licencją Biblioteki Publicznej w Mońkach jest zabronione.
Projekt i wykonanie: strony internetowe Mońki | Na silniku: windu.org