W dniu 12 września w Szkole Podstawowej w Boguszewie odbyły się warsztaty tworzenia lalek motanek.
Warsztaty prowadziła pani Milena Kucharczyk z Radzi. Na wstępie opowiedziała uczestnikom o tym, skąd owe słowiańskie lalki dobrych życzeń i miłości się wywodzą oraz jaką pełniły rolę w tradycji ludowej. Podczas zajęć uczniowie poznali techniki, jak wykonać taką szmacianą lalkę. Każdy samodzielnie stworzył swoją własną, poprzez owijanie, czyli motanie ze skrawków tkanin, sznurków, tasiemek, dobierając wzory i odcienie materiałów. Podobnie jak dawniej, można zastosować naturalne tkaniny, wełnę, włókna lnu, drewno, słomę i zioła. Dzięki wskazówkom i pomocy pani Mileny powstały wspaniałe gałgankowe dzieła, niepowtarzalne, a co ważne – własnoręcznie wykonane.
Kiedyś motanki stanowiły talizman przynoszący szczęście, dziś mogą być czymś w rodzaju prezentu. Do ich zrobienia potrzeba tylko odrobiny chęci i wyobraźni oraz wystarczy wykorzystać tylko to, co mamy pod ręką. Są tanie, nie trudno je wykonać i są przyjazne dla środowiska.
Zajęcia zakończyły się prezentacją nietypowych lalek oraz wspólnym śpiewaniem piosenki „Tajemnicze Echo…”.
Dziękujemy pani Milenie za wspaniałe warsztaty, mnóstwo pomysłów, miło spędzony czas, kreatywnie i bardzo owocnie. Niech będą inspiracją do tworzenia kolejnych lalek motanek.
Agnieszka Jabłonowska – Moniuszko
___________________________________________________________________________________________
Inicjatywa „Kultura łączy pokolenia” odbywa się w ramach projektu „Biblioteka – razem ku kulturze” realizowanego przez Biblioteka Publiczna w Mońkach. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025NPRCz 2.0 Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Narodowe Centrum Kultury