Otwarcie Mediateki

W dniu 14.08.2021r. miało miejsce uroczyste otwarcie i poświęcenie Mediateki – filii Biblioteki Publicznej w Mońkach. Naszą uroczystość zaszczycili swoją obecnością: wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, wicemarszałek województwa podlaskiego Stanisław Derehajło, posłowie Jarosław Zieliński i Mieczysław Kazimierz Baszko oraz dyrektor Książnicy Podlaskiej Beata Zadykowicz. Obecne były także lokalne władze samorządowe i kościelne. Poświęcenia obiektu dokonał ks. dziekan Wojciech Wojtach.

Mediateka zrodziła się z potrzeby większego lokalu dla Biblioteki Publicznej i marzeń mieszkańców o sali kinowej. Nie byłoby jednak tego miejsca gdyby nie wola wszystkich mieszkańców wyrażona głosami radnych, by sfinansować tę inwestycję i wziąć na nas wszystkich ten koszt. Szczególne podziękowania należą się burmistrzowi Zbigniewowi Karwowskiemu oraz ówczesnemu przewodniczącemu Rady Miejskiej śp. Edwardowi Klepackiemu, który całym sercem był za tą inwestycją. Słowa uznania należą się też Panu Andrzejowi Zdanowiczowi, Pani Dorocie Olszyńskiej i Panu Markowi Minkiewiczowi, którzy czuwali nad budową oraz Pani Dorocie Rudnickiej-Dobrzyńskiej. Dzięki architekt Joannie Okraska zawdzięczamy piękny i nietypowy projekt budynku, który był wyzwaniem dla wykonawcy projektu – firma Dartom, w osobach Dariusza Sawickiego i Tomasza Skup. Nad pracami czuwał kierownik budowy Marek Stypułkowski. Dziękujemy osobom, które współpracowały na etapie projektu przy określaniu parametrów sprzętu komputerowego, oraz dyrektorowi MOK Dariuszowi Gwiazda na etapie planowania sprzętu do sali kinowej.

Uroczyste przecięcie wstęgi odbyło się po roku naszej działalności, ale to może i dobrze, bo nawet wcześniej wątpiący, zapewniają teraz, że taki obiekt był potrzebny.

Dziękujemy uczniom i nauczycielom (Urszula Magnuszewska i Timur Slavov) Szkoły Muzycznej w Mońkach za uświetnienie naszej uroczystości. Równie gorące podziękowania składamy instruktorom z Monieckiego Ośrodka Kultury (Iza Kłubowicz, Krzysztof Żukowski) za przygotowanie występów dzieci i młodzieży,w tym Młodzieżowej Orkiestry Dętej. Dobrym duchem naszej imprezy była śpiewająco – prowadząca Małgorzata Maciorowska. Dużą pomoc otrzymaliśmy od dyrektora MOK Dariusza Gwiazda.

Sala kinowa, daje dużo większe możliwości prezentacji talentów i pasji naszych mieszkańców. Współpracujemy z Monieckim Ośrodkiem Kultury przy organizacji koncertów, szkołą muzyczną i wszystkimi chętnymi amatorskimi zespołami działającymi na terenie miasta i gminy. Mamy nadzieję, że Mediateka będzie miejscem integracji służącym wszystkim mieszkańcom miasta i okolic.

Infrastruktura Mediateki obejmuje:

 • wypożyczalnia – zbiory obejmują lektury klas 5-8, literaturę piękną i popularnonaukową dla młodzieży (13 +), komiksy, audiobooki oraz gry planszowe dla młodzieży i dorosłych;
 • czytelnia internetowa – 5 stanowisk komputerowych z szybkim dostępem do internetu oraz dostęp do sieci WiFi
 • pokój cichej nauki – możliwość rezerwacji pomieszczenia do pracy indywidualnej lub grupowej, w skład pokoju wchodzi 6 stanowisk komputerowych;
 • strefa gier – dostęp do konsol Xbox One oraz Nintendo Switch
 • sala multimedialna – pomieszczenie służące do organizowania szkoleń, zajęć edukacyjnych itp.
 • sala konferencyjna – pomieszczenie wyposażone w projektor, system nagłośnieniowy, możliwość rezerwacji sali na 40 osób
 • sala kinowa – oferta obejmuje darmowe seanse familijne oraz wieczory filmowe, obiekt pomieści 162 osoby
 • hol wystawienniczy – przestrzeń przeznaczona do prezentacji różnego rodzaju wystaw.

Działalność Mediateki obejmuje również:

 • organizowanie spotkań Uniwersytetu Trzeciego Wieku działającego przy bibliotece,
 • organizowanie spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki,
 • organizowanie spotkań autorskich,
 • naukę jęz. angielskiego,
 • zajęcia z kodowania,
 • kółko fotograficzne,
 • warsztaty z rękodzieła,
 • kurs obsługi komputera dla początkujących,
 • projekty organizowane dla młodzieży.

Jesteśmy otwarci na propozycje mieszkańców.

Na opinię o Mediatece pracują: Małgorzata Kulikowska, Ewa Mejsak, Mateusz Olechno, Jarosław Szaciłowski i Elżbieta Filipkowska.

Zapraszamy już w tę sobotę na koncert Patrycji Ziniewicz, śpiewającej piosenki Ewy Demarczyk.

Wiesława Filipkowska

Relacja fotograficzna: Maciej Karwowski

Banner Content

Related Article

Godziny otwarcia

Wypożyczalnia dla dorosłych:
pn – pt – 8:00-18:00
sobota – 8:00-14:00

Oddział dla dzieci:
pn – pt – 9:00 – 17:00
sobota – 8:00-14:00

Mediateka:
pn – pt – 9:00-17:00
sobota – 8:00-14:00